
EexcavaStart DL 24V 50A Alternator for ISUZU 4HK1 4HK1T Excavator
- Estimated Delivery : Up to 4 business days
- Free Shipping & Returns : On all orders over $200
| Attribute | Value |
|---|---|
| OEM | 0-35000-4598 0-35000-4838 |
| Feature | Alternator |
| VDC | 24V 50A |
| Brand | DL |
| Warranty | 3 Months |
| Quality | Original |
| Weight | 10kg |
| Engine Model | ISUZU 4HK1 4HK1T |
| Product name | Alternator |
| P/N | 8-97375017-1.8-98092116-0.8-98092116-1.8-998092116-0 714/40523 32G6800100 0350004598,0350004838.0350004848 024598 |
| MOQ | 1 PCS |
| Condition | New original/ New generic/ Refurbished |
| Warranty | 6 months |
| Delivery time | 3-10 days after payment |
| Packing | Inner with plastic bag, outer with carton |
| Payment | T/T, Western Union, PayPal |
| P/N | P/N |
|---|---|
| 30A0697 | 30A0696 |
| 29A8223 | 29B0337 |
| 26A7448 | 25C1929 |
| 25C1906 | 25C1849 |
| 25C1703 | 25C1446 |
| 25C0941 | 25C0636 |
| 25C0614 | 25C0431 |
| 25C0375 | 25C0236 |
| 25C0234 | 24C2810 |
| 24C2205 | 24C1666 |
| 24C1656 | 24C1655 |
| 24C0503 | 23C0790 |





When the engine is activated (either through a stop/start button or traditional key), an electrical signal is sent to the starter solenoid. This component transfers power from the vehicle’s battery to the starter motor.
The electrical current activates the starter motor and engages the starter drive (Bendix gear), which connects with the vehicle’s flywheel. As the starter motor turns, it cranks the engine to initiate the combustion process in petrol and diesel vehicles.
Once the engine is running, the mechanism disengages the starter motor from the gear and flywheel as the engine no longer requires the electrical spark to maintain operation.
| Product Attributes | Brand:DL, Feature:Alternator, OEM:0-35000-4598 0-35000-4838, VDC:24V 50A |
|---|
Shipping policy
At our Company, we understand the importance of timely delivery. We offer a variety of shipping options to suit your needs, including standard, expedited, and express shipping. Our dedicated team works diligently to process and dispatch your orders promptly, aiming to deliver them to your doorstep within the estimated timeframe.
We strive to provide fast and reliable shipping to our customers. Here’s everything you need to know about our shipping process:
- Dispatch: Within 24 Hours
- Free shipping across all products on a minimum purchase of $99.
- International delivery time 5 to 7 business days
- Cash on delivery might be available
- Easy 30 days returns and exchanges
Please note that delivery times are estimates and may vary depending on factors such as product availability, destination, and carrier delay
Returns policy
We want you to be completely satisfied with your purchase from our website. If for any reason you are not entirely happy with your order, we’re here to help. Certain exclusions and conditions may apply, so we encourage you to review our detailed return policy for more information. Rest assured, our goal is to ensure your complete satisfaction with every purchase you make from our website
- Returned items must be unused, undamaged, and in the same condition as received.
- Original tags, labels, and packaging must be intact and included with the returned item.
- Proof of purchase, such as your order confirmation or receipt, is required for all returns.

