EexcavaStart 24V 50A Excavator Alternator for ISUZU 4LE2 SH75X-3B
- Estimated Delivery : Up to 4 business days
- Free Shipping & Returns : On all orders over $200
| Attribute | Value |
|---|---|
| OEM | 8980890630 8980890631 |
| Feature | Excavator Alternator |
| Part Number | 0350004868 |
| Slot | 2 |
| Weight | 12kg |
| Detail | 24V 50A |
| Length | 300mm |
| Engine Model | ISUZU 4LE2 SH75X-3B |
| Product name | Excavator Alternator |
| P/N | 8-98089063-1 8-98089063-0 0-35000-4868 8980890631 8980890630 ALK2448LP 0350004868 |
| MOQ | 1 PCS |
| Condition | New original/ New generic/ Refurbished |
| Warranty | 6 months |
| Delivery time | 3-10 days after payment |
| Packing | Inner with plastic bag, outer with carton |
| Payment | T/T, Western Union, PayPal |
| P/N | P/N |
|---|---|
| 02300-02201 | STK4340LP |
| M8T50471 | 228000-5810 |
| 1K011-63013 | STB4196RB |
| 10465534 | 0-23000-7672 |
| 228000-9800 | 106760-77020 |
| 1J730-630101B | 0001330013 |
| STH9675RB | 119626-77010 |
| ME221562 | 01183404 |
| 600-813-3360 | S13-138 |
| 129908-77000 | 300N10019Z |
Manual starters are simple devices operated manually without requiring expert intervention. They feature a button or rotary knob that controls the connected equipment through mechanical linkages that open or close contacts to start/stop the motor.
Important considerations:
- Does not break control circuit during power loss (potential automatic restart when power returns)
- Provides safe, economical operation with compact design
- Offers motor overload protection
- Available with various enclosure options
- Low initial cost solution
When activated (via button or key), an electrical signal is sent to the starter solenoid which transfers power from the battery to the starter motor. This activates the starter drive gear (Bendix) which engages the flywheel to crank the engine and initiate combustion. Once the engine is running, the starter motor automatically disengages.





| Product Attributes | Feature:Excavator Alternator, OEM:8980890630 8980890631, Part Number:0350004868, Slot:2 |
|---|
Shipping policy
At our Company, we understand the importance of timely delivery. We offer a variety of shipping options to suit your needs, including standard, expedited, and express shipping. Our dedicated team works diligently to process and dispatch your orders promptly, aiming to deliver them to your doorstep within the estimated timeframe.
We strive to provide fast and reliable shipping to our customers. Here’s everything you need to know about our shipping process:
- Dispatch: Within 24 Hours
- Free shipping across all products on a minimum purchase of $99.
- International delivery time 5 to 7 business days
- Cash on delivery might be available
- Easy 30 days returns and exchanges
Please note that delivery times are estimates and may vary depending on factors such as product availability, destination, and carrier delay
Returns policy
We want you to be completely satisfied with your purchase from our website. If for any reason you are not entirely happy with your order, we’re here to help. Certain exclusions and conditions may apply, so we encourage you to review our detailed return policy for more information. Rest assured, our goal is to ensure your complete satisfaction with every purchase you make from our website
- Returned items must be unused, undamaged, and in the same condition as received.
- Original tags, labels, and packaging must be intact and included with the returned item.
- Proof of purchase, such as your order confirmation or receipt, is required for all returns.









