EexcavaStart 24V 5.5KW Excavator Starter Motor for Scania DC09 DC13 Engines
- Estimated Delivery : Up to 4 business days
- Free Shipping & Returns : On all orders over $200
| Attribute | Value |
|---|---|
| OEM | 0001241001 DRT1480 |
| Feature | Excavator Starter Motor |
| Part Number | 0579261 19795N |
| Rotation | CR |
| Weight | 11kg |
| Detail | 24V 12T 5.5KW |
| Length | 317mm |
| Engine Model | Scania DC09 DC13 |
| Product name | Excavator Starter Motor |
| P/N | UD10769S 0001241001 0001261001 0001261002 0001261025 0001261026 0001261027 0001261028 0986021480 1986S10047 F042002135 19084003 19084253 943213991010 MS758 M009T65971 M009T65971AM M9T65971 M9T65981 0579261 1447911 1796026 2029376 2031368 2148650 2276131 2777871 2969319 571467 573507 579265 579271 |
| MOQ | 1 PCS |
| Condition | New original/ New generic/ Refurbished |
| Warranty | 6 months |
| Delivery time | 3-10 days after payment |
| Packing | Inner with plastic bag, outer with carton |
| Payment | T/T, Western Union, PayPal |
| P/N | P/N |
|---|---|
| 02300-02201 | STK4340LP |
| M8T50471 | 228000-5810 |
| 1K011-63013 | STB4196RB |
| 10465534 | 0-23000-7672 |
| 228000-9800 | 106760-77020 |
| 1J730-630101B | 0001330013 |
| STH9675RB | 119626-77010 |
| ME221562 | 01183404 |
| 600-813-3360 | S13-138 |
| 129908-77000 | 300N10019Z |
Manual starters are devices that are operated manually. These starters are extremely easy and straightforward to operate and do not require expert intervention.
The starter includes a button (or rotary knob) which enables a user to turn the connected equipment on or off. The buttons feature mechanical linkages, which make the contacts open or close, starting or stopping the motor. However, it’s important to note that this type of starter does not break a control circuit during a power loss, which means the motor could restart automatically when the incoming voltage is restored.
- Deliver safe and economical operation
- Compact size suitable for wide range of applications
- Provide overload protection to the motor
- Available with various enclosure options
- Low initial cost
When the engine is activated (via stop/start button or traditional key), an electrical signal is sent to the starter solenoid. This component transfers power from the vehicle’s battery to the starter motor.
The electrical current activates the starter motor and engages the starter drive (Bendix gear system), which connects with the vehicle’s flywheel. As the starter motor turns, it cranks the engine to initiate the combustion process in petrol and diesel vehicles.
Once the engine is running, the mechanism disengages the starter motor from the gear and flywheel as the engine no longer requires the electrical spark to maintain operation.





| Product Attributes | Feature:Excavator Starter Motor, OEM:0001241001 DRT1480, Part Number:0579261 19795N, Rotation:CR |
|---|
Shipping policy
At our Company, we understand the importance of timely delivery. We offer a variety of shipping options to suit your needs, including standard, expedited, and express shipping. Our dedicated team works diligently to process and dispatch your orders promptly, aiming to deliver them to your doorstep within the estimated timeframe.
We strive to provide fast and reliable shipping to our customers. Here’s everything you need to know about our shipping process:
- Dispatch: Within 24 Hours
- Free shipping across all products on a minimum purchase of $99.
- International delivery time 5 to 7 business days
- Cash on delivery might be available
- Easy 30 days returns and exchanges
Please note that delivery times are estimates and may vary depending on factors such as product availability, destination, and carrier delay
Returns policy
We want you to be completely satisfied with your purchase from our website. If for any reason you are not entirely happy with your order, we’re here to help. Certain exclusions and conditions may apply, so we encourage you to review our detailed return policy for more information. Rest assured, our goal is to ensure your complete satisfaction with every purchase you make from our website
- Returned items must be unused, undamaged, and in the same condition as received.
- Original tags, labels, and packaging must be intact and included with the returned item.
- Proof of purchase, such as your order confirmation or receipt, is required for all returns.











