
EexcavaStart 24V 4KW Excavator Starter Motor OEM 8913239352 8914337580
- Estimated Delivery : Up to 4 business days
- Free Shipping & Returns : On all orders over $200
| Attribute | Value |
|---|---|
| OEM | 8913239352 8914337580 8970324640 |
| Feature | Excavator Starter Motor |
| Part Number | S25-163 |
| Rotation | CR |
| Weight | 10kg |
| Detail | 24V 11T 4KW |
| Length | 316mm |
| Engine Model | ISUZU 4HG1 4HK1 |
| Product name | Excavator Starter Motor |
|---|---|
| P/N | 113675 CST20606 DRS0845 113675 S25163A S25163C S25515 S25501 8941337580 8970324640 8970324642 8970655260 8982220181 8982220230 STH3675EC STH3675XY 943225163010 M008T85372 18960N 300N10014Z STR6108 1-511-25WSTN3675EC |
| MOQ | 1 PCS |
| Condition | New original/ New generic/ Refurbished |
| Warranty | 6 months |
| Delivery time | 3-10 days after payment |
| Packing | Inner with plastic bag, outer with carton |
| Payment | T/T, Western Union, PayPal |
| P/N | P/N |
|---|---|
| 1C010-63010 | 8982220181 |
| M8T50471 | 228000-5810 |
| 1K011-63013 | 114362-77011 |
| 1G524-63010 | 128000-2560 |
| 228000-9800 | 106760-77020 |
| 1J730-630101B | S114-651A |
| M2T50281 | 119626-77010 |
| 228000-6064 | S24-03B |
| 16661-63011 | S13-138 |
| 1G069-63011 | S14-102B |
- Safe and economical operation
- Compact design for versatile applications
- Built-in motor overload protection
- Multiple enclosure options available
- Low initial cost solution





| Product Attributes | Feature:Excavator Starter Motor, OEM:8913239352 8914337580 8970324640, Part Number:S25-163, Rotation:CR |
|---|
Shipping policy
At our Company, we understand the importance of timely delivery. We offer a variety of shipping options to suit your needs, including standard, expedited, and express shipping. Our dedicated team works diligently to process and dispatch your orders promptly, aiming to deliver them to your doorstep within the estimated timeframe.
We strive to provide fast and reliable shipping to our customers. Here’s everything you need to know about our shipping process:
- Dispatch: Within 24 Hours
- Free shipping across all products on a minimum purchase of $99.
- International delivery time 5 to 7 business days
- Cash on delivery might be available
- Easy 30 days returns and exchanges
Please note that delivery times are estimates and may vary depending on factors such as product availability, destination, and carrier delay
Returns policy
We want you to be completely satisfied with your purchase from our website. If for any reason you are not entirely happy with your order, we’re here to help. Certain exclusions and conditions may apply, so we encourage you to review our detailed return policy for more information. Rest assured, our goal is to ensure your complete satisfaction with every purchase you make from our website
- Returned items must be unused, undamaged, and in the same condition as received.
- Original tags, labels, and packaging must be intact and included with the returned item.
- Proof of purchase, such as your order confirmation or receipt, is required for all returns.

