EexcavaStart 24V 5.5KW Excavator Starter Motor 3825901 for CAT C4.4 Engine
- Estimated Delivery : Up to 4 business days
- Free Shipping & Returns : On all orders over $200
| Attribute | Value |
|---|---|
| OEM | 382-5901 11131889 3417602 3825901 |
| Feature | Excavator Starter Motor |
| Part Number | T411405 |
| Rotation | CR |
| Weight | 9kg |
| Detail | 24V 10T 5.5KW |
| Length | 335mm |
| Engine Model | CAT C4.4 |
| Product name | Excavator Starter Motor |
| P/N | 3825901 11131889 11132186 AZF4801 AZF4838 IS1295 STI4838 STI4838UL MS447 3417602 3825901 T411405 |
| MOQ | 1 PCS |
| Condition | New original/ New generic/ Refurbished |
| Warranty | 6 months |
| Delivery time | 3-10 days after payment |
| Packing | Inner with plastic bag, outer with carton |
| Payment | T/T, Western Union, PayPal |
| P/N | P/N |
|---|---|
| 1C010-63010 | 77700-02596 |
| M8T50471 | 228000-5810 |
| 1K011-63013 | 114362-77011 |
| 1G524-63010 | 128000-2560 |
| 228000-9800 | 106760-77020 |
| 1J730-630101B | S114-651A |
| M2T50281 | 119626-77010 |
| 228000-6064 | S24-03B |
| 16661-63011 | S13-138 |
| 1G069-63011 | S14-102B |
Manual starters are simple, user-operated devices that provide basic motor control functionality. These starters feature either a button or rotary knob that allows direct control of connected equipment.
Key characteristics of manual starters:
- Simple mechanical operation without requiring expert intervention
- Economical solution for basic motor control applications
- Compact design suitable for various installation scenarios
- Built-in overload protection for motor safety
- Available with multiple enclosure options
- Cost-effective initial investment
When the engine is activated (via start button or ignition key), an electrical signal is sent to the starter solenoid. This component:
- Transfers power from the vehicle’s battery to the starter motor
- Activates the starter drive (Bendix gear system)
- Engages the engine’s flywheel to initiate combustion
- Automatically disengages once the engine is running





| Product Attributes | Feature:Excavator Starter Motor, OEM:382-5901 11131889 3417602 3825901, Part Number:T411405, Rotation:CR |
|---|
Shipping policy
At our Company, we understand the importance of timely delivery. We offer a variety of shipping options to suit your needs, including standard, expedited, and express shipping. Our dedicated team works diligently to process and dispatch your orders promptly, aiming to deliver them to your doorstep within the estimated timeframe.
We strive to provide fast and reliable shipping to our customers. Here’s everything you need to know about our shipping process:
- Dispatch: Within 24 Hours
- Free shipping across all products on a minimum purchase of $99.
- International delivery time 5 to 7 business days
- Cash on delivery might be available
- Easy 30 days returns and exchanges
Please note that delivery times are estimates and may vary depending on factors such as product availability, destination, and carrier delay
Returns policy
We want you to be completely satisfied with your purchase from our website. If for any reason you are not entirely happy with your order, we’re here to help. Certain exclusions and conditions may apply, so we encourage you to review our detailed return policy for more information. Rest assured, our goal is to ensure your complete satisfaction with every purchase you make from our website
- Returned items must be unused, undamaged, and in the same condition as received.
- Original tags, labels, and packaging must be intact and included with the returned item.
- Proof of purchase, such as your order confirmation or receipt, is required for all returns.











