
EexcavaStart 12V 2.2KW Excavator Starter Motor SH129900-77010 300510-00011
- Estimated Delivery : Up to 4 business days
- Free Shipping & Returns : On all orders over $200
| Attribute | Value |
|---|---|
| OEM | SH129900-77010 300510-00011 |
| Feature | Starter Motor |
| VDC | 12V 9T 2.2KW |
| Brand | DL |
| Warranty | 3 Months |
| Quality | Original |
| Weight | 7kg |
| Engine Model | 4D94E 4TNV94 4TNV98 |
| Product name | Starter Motor |
| P/N | 0399501103, 0399501105, 112676, CST20144, CST20144AS, CST20144ES, CST201440S, 30051000011, A408129, 112676, S13204, S13205, S13205A, S13404, 22255566, 2225566, AT211995, STB2676EX, STB2676ML, STH2676EC, STH2676LC, STH2676NL, STH2676RD, STH2676SK, STH2676TJ, STH2676WD, STH2676XY, STH2676YJ, STH2676YN, STH7676RD, STH8676RD, STH8676WD, STH9676RD, STM2676ML, STN2676NL, STN2676SU, LRS01565, LRS1565, MG120558, STH2676RB, STH2676WA, STH6676WA, STN2676RB, STN2676WA, 0113205, STR6016, 600051, 602005, S000V250600, 2-2758-H1-2, 18491N, 580062748, 12990077010, 12990077040, 12990877000, 12990877010, 52990877010, 300N10019Z |
| MOQ | 1 PCS |
| Condition | New original/New generic/Refurbished |
| Warranty | 6 months |
| Delivery time | 3-10 days after payment |
| Packing | Inner with plastic bag, outer with carton |
| Payment | T/T, Western Union, PayPal |
4942879
3943978
4940809
3960043
3917728
3968562
3968563
4982415
3965966
3913030
3948412
4089644
3921919
5367340
4936582
5475712
4045055
4045570
4033024
- Safe and economical operation
- Compact size suitable for diverse applications
- Overload protection for motor safety
- Wide selection of enclosure options
- Low initial cost compared to other starter types
| Product Attributes | Brand:DL, Feature:Starer Motor, OEM:SH129900-77010 300510-00011, VDC:12V 9T 2.2KW |
|---|
Shipping policy
At our Company, we understand the importance of timely delivery. We offer a variety of shipping options to suit your needs, including standard, expedited, and express shipping. Our dedicated team works diligently to process and dispatch your orders promptly, aiming to deliver them to your doorstep within the estimated timeframe.
We strive to provide fast and reliable shipping to our customers. Here’s everything you need to know about our shipping process:
- Dispatch: Within 24 Hours
- Free shipping across all products on a minimum purchase of $99.
- International delivery time 5 to 7 business days
- Cash on delivery might be available
- Easy 30 days returns and exchanges
Please note that delivery times are estimates and may vary depending on factors such as product availability, destination, and carrier delay
Returns policy
We want you to be completely satisfied with your purchase from our website. If for any reason you are not entirely happy with your order, we’re here to help. Certain exclusions and conditions may apply, so we encourage you to review our detailed return policy for more information. Rest assured, our goal is to ensure your complete satisfaction with every purchase you make from our website
- Returned items must be unused, undamaged, and in the same condition as received.
- Original tags, labels, and packaging must be intact and included with the returned item.
- Proof of purchase, such as your order confirmation or receipt, is required for all returns.

