EexcavaStart 12V 185A Excavator Alternator OEM 264-0511 184-7174
- Estimated Delivery : Up to 4 business days
- Free Shipping & Returns : On all orders over $200
| Attribute | Value |
|---|---|
| OEM | 264-0511 184-7174 |
| Feature | Alternator |
| VDC | 12V 185A |
| Brand | DL |
| Warranty | 3 Months |
| Quality | Original |
| Weight | 12kg |
| Engine Model |
| Product name | Alternator |
| P/N | 3361558,508361D1 UD03041A 113176, 113898 87409250 1847174,2640511.3057986,TE200636X 7983120,7996400 11204231,AAT3322.IA1527 AH148633.AH148663.AH209875.AH211398 AXE28087 8SC2020.8SC2020Z LRA03739.LRA3739 110565 2856508.500399325.504073358.5042572528 6529327,86975726.87592254.87601410 87601413.87675648 861087.8SC2020Z 8SC2023Z 8SC2023ZNHK 8SC2023ZNHS.8SC2223VG,8SC2223VK 8SC2282V 8SC2282VG,8SC2285V 8SC2290V SCJ2227.SCJ2233,SCJ2235 8423N |
| MOQ | 1 PCS |
| Condition | New original/ New generic/ Refurbished |
| Warranty | 6 months |
| Delivery time | 3-10 days after payment |
| Packing | Inner with plastic bag, outer with carton |
| Payment | T/T, Western Union, PayPal |
| 0730003505 | 0730003504 |
| 0730003503 | 0730003502 |
| 0730003501 | 0637006018 |
| 0636610014 | 0636610026 |
| 4644351076 | 0634313536 |
| 0734401106 | 0630004364 |
| 0630004233 | 0630004232 |
| 0630004246 | 0630000054 |
| 0630000055 | 0630004168 |
| 0750116100 | 0630502037 |
| 0735358132 | 0501308830 |
| 4644351032 | 0730150779 |
- Safe and economical operation
- Compact size suitable for diverse applications
- Overload protection for motor safety
- Available with various enclosure options
- Low initial cost compared to other starter types




| Product Attributes | Brand:DL, Feature:Alternator, OEM:264-0511 184-7174, VDC:12V 185A |
|---|
Shipping policy
At our Company, we understand the importance of timely delivery. We offer a variety of shipping options to suit your needs, including standard, expedited, and express shipping. Our dedicated team works diligently to process and dispatch your orders promptly, aiming to deliver them to your doorstep within the estimated timeframe.
We strive to provide fast and reliable shipping to our customers. Here’s everything you need to know about our shipping process:
- Dispatch: Within 24 Hours
- Free shipping across all products on a minimum purchase of $99.
- International delivery time 5 to 7 business days
- Cash on delivery might be available
- Easy 30 days returns and exchanges
Please note that delivery times are estimates and may vary depending on factors such as product availability, destination, and carrier delay
Returns policy
We want you to be completely satisfied with your purchase from our website. If for any reason you are not entirely happy with your order, we’re here to help. Certain exclusions and conditions may apply, so we encourage you to review our detailed return policy for more information. Rest assured, our goal is to ensure your complete satisfaction with every purchase you make from our website
- Returned items must be unused, undamaged, and in the same condition as received.
- Original tags, labels, and packaging must be intact and included with the returned item.
- Proof of purchase, such as your order confirmation or receipt, is required for all returns.











