EexcavaStart 24V 5.5KW Excavator Starter Motor 19549N for ISUZU 6UZ1
- Estimated Delivery : Up to 4 business days
- Free Shipping & Returns : On all orders over $200
| Feature | Excavator Starter Motor |
| Part Number | 19549N |
| Rotation | CR |
| OEM | 8982222033 M009T62372 |
| Weight | 9kg |
| Detail | 24V 11T 5.5KW |
| Length | 317mm |
| Engine Model | ISUZU 6UZ1 |
| Product name | Excavator Starter Motor |
| P/N | CST40614AS 1811004250 1811004320 1811004322 1811100230 8982222030 STM5625EC STM5625MH STM5625NL STM5625SK STM5625UW STM5625WD STN5625LP M009T62372 M9T61871 M9T62371 M9T62372 2-7199-1W 19549N 300N11886Z |
| MOQ | 1 PCS |
| Condition | New original/ New generic/ Refurbished |
| Warranty | 6 months |
| Delivery time | 3-10 days after payment |
| Packing | Inner with plastic bag, outer with carton |
| Payment | T/T, Western Union, PayPal |
| 02300-02201 | STK4340LP |
| M8T50471 | 228000-5810 |
| 1K011-63013 | 10510077010 |
| 10465534 | 0-23000-7672 |
| 228000-9800 | 106760-77020 |
| 1J730-630101B | 0001330013 |
| STH9675RB | 119626-77010 |
| ME221562 | 01183404 |
| 16661-63011 | S13-138 |
| 129908-77000 | 300N10019Z |
- Deliver safe and economical operation
- Compact size suitable for wide range of applications
- Provide overload protection to the motor
- Available with various enclosure options
- Low initial cost
| Product Attributes | Feature:Excavator Starter Motor, OEM:8982222033 M009T62372, Part Number:19549N, Rotation:CR |
|---|
Shipping policy
At our Company, we understand the importance of timely delivery. We offer a variety of shipping options to suit your needs, including standard, expedited, and express shipping. Our dedicated team works diligently to process and dispatch your orders promptly, aiming to deliver them to your doorstep within the estimated timeframe.
We strive to provide fast and reliable shipping to our customers. Here’s everything you need to know about our shipping process:
- Dispatch: Within 24 Hours
- Free shipping across all products on a minimum purchase of $99.
- International delivery time 5 to 7 business days
- Cash on delivery might be available
- Easy 30 days returns and exchanges
Please note that delivery times are estimates and may vary depending on factors such as product availability, destination, and carrier delay
Returns policy
We want you to be completely satisfied with your purchase from our website. If for any reason you are not entirely happy with your order, we’re here to help. Certain exclusions and conditions may apply, so we encourage you to review our detailed return policy for more information. Rest assured, our goal is to ensure your complete satisfaction with every purchase you make from our website
- Returned items must be unused, undamaged, and in the same condition as received.
- Original tags, labels, and packaging must be intact and included with the returned item.
- Proof of purchase, such as your order confirmation or receipt, is required for all returns.









