
EexcavaStart Liebherr Excavator Alternator 24V 35A OEM 1178136 0120488153
- Estimated Delivery : Up to 4 business days
- Free Shipping & Returns : On all orders over $200
| OEM Number | 1178136 0120488153 |
| Type | Alternator |
| Voltage/Current | 24V 35A |
| Brand | DL |
| Warranty | 3 Months |
| Quality | Original |
| Weight | 7kg |
| Compatible Models | Liebherr Excavator R961 R971 R981 |
| Product Name | Alternator |
|---|---|
| Part Numbers | 0986031321 0986035910 110117 113470 1516610R DRA5910 01179468 01182153 01183451 01183636 01183850 1182153 CA702IR 8EL730000001 8EL730000021 11201479 11201586 11203404 11204052 11204712 AAK1337 AAK3820 AAK4348 AAK4531 AAK4949 IA0586 IA1079 42522631 42522737 01178136 01178967 1178967 943356264 MAN2019 MAR860 MAR898 MG425 MG554 MG660 510427 9AR6012G 20130134 861001 434013 1-3275-25W |
| Minimum Order Quantity | 1 PCS |
| Condition | New original/New generic/Refurbished |
| Warranty | 6 months |
| Delivery Time | 3-10 days after payment |
| Packing | Inner with plastic bag, outer with carton |
| Payment Methods | T/T, Western Union, PayPal |
| Part Number | Part Number |
|---|---|
| 72A0081X0 | 32B0525 |
| 27A1556 | 27A1488 |
| 27A1487 | 27A1463 |
| 19D0547 | 19D0532 |
| 19D0516 | 19D0512 |
| 19D0505 | 19D0504 |
| 19D0503 | 19D0482 |
| 19D0479 | 19D0442 |
| 19D0434 | 19D0378 |
| 19D0376 | 19D0375X0 |
| 19D0374 | 19D0353 |
| 19D0326 | 19D0274 |
- Provides safe and economical operation
- Compact design suitable for diverse applications
- Includes motor overload protection
- Available with various enclosure options
- Low initial cost compared to other starter types




| Product Attributes | Brand:DL, Feature:Alternator, OEM:1178136 0120488153, VDC:24V 35A |
|---|
Shipping policy
At our Company, we understand the importance of timely delivery. We offer a variety of shipping options to suit your needs, including standard, expedited, and express shipping. Our dedicated team works diligently to process and dispatch your orders promptly, aiming to deliver them to your doorstep within the estimated timeframe.
We strive to provide fast and reliable shipping to our customers. Here’s everything you need to know about our shipping process:
- Dispatch: Within 24 Hours
- Free shipping across all products on a minimum purchase of $99.
- International delivery time 5 to 7 business days
- Cash on delivery might be available
- Easy 30 days returns and exchanges
Please note that delivery times are estimates and may vary depending on factors such as product availability, destination, and carrier delay
Returns policy
We want you to be completely satisfied with your purchase from our website. If for any reason you are not entirely happy with your order, we’re here to help. Certain exclusions and conditions may apply, so we encourage you to review our detailed return policy for more information. Rest assured, our goal is to ensure your complete satisfaction with every purchase you make from our website
- Returned items must be unused, undamaged, and in the same condition as received.
- Original tags, labels, and packaging must be intact and included with the returned item.
- Proof of purchase, such as your order confirmation or receipt, is required for all returns.

