EexcavaStart 24V 9T 4.5KW Starter Motor for Toyota Forklift OEM 2810020210 2810020500
- Estimated Delivery : Up to 4 business days
- Free Shipping & Returns : On all orders over $200
| Attribute | Value |
|---|---|
| OEM | 2810020210 2810020500 |
| Feature | Starter Motor |
| VDC | 24V 9T 4.5KW |
| Brand | DL |
| Warranty | 3 Months |
| Quality | Original |
| Weight | 9kg |
| Engine Model | Toyota Forklift |
| Product name | Starter Motor |
|---|---|
| P/N | CST40620AS, CST40623AS 0280002530 0280002880, 0280002881 0280003530, 0280005840 3049006 STN3530LP STN3530MA STN3530WA 2810020210, 2810020500.281002050071 2810020560.281002056071 300N11085Z |
| MOQ | 1 PCS |
| Condition | New original/ New generic/ Refurbished |
| Warranty | 6 months |
| Delivery time | 3-10 days after payment |
| Packing | Inner with a plastic bag, outer with a carton |
| Payment | T/T, Western Union, PayPal |
| P/N | P/N |
|---|---|
| 3978822 | 3926631 |
| 3904531 | 3918954 |
| 4934217 | 3918315 |
| 3929885 | 5332190 |
| 0460424238 | 3960739 |
| 4051197 | 0460424238 |
| 3960739 | 4938405 |
| 3930906 | 3902494 |
| 3902666 | 3901140 |
| 3906230 | 3925921 |
| 3927772 | 3978822 |
| 3918315 | 3939398 |
| 2830704 | 4898413 |
| 4898850 | 4894724 |
- Delivers safe and economical operation
- Compact size suitable for wide range of applications
- Provides overload protection to the motor
- Available with various enclosure options
- Low initial cost





| Product Attributes | Brand:DL, Feature:Starer Motor, OEM:2810020210 2810020500, VDC:24V 9T 4.5KW |
|---|
Shipping policy
At our Company, we understand the importance of timely delivery. We offer a variety of shipping options to suit your needs, including standard, expedited, and express shipping. Our dedicated team works diligently to process and dispatch your orders promptly, aiming to deliver them to your doorstep within the estimated timeframe.
We strive to provide fast and reliable shipping to our customers. Here’s everything you need to know about our shipping process:
- Dispatch: Within 24 Hours
- Free shipping across all products on a minimum purchase of $99.
- International delivery time 5 to 7 business days
- Cash on delivery might be available
- Easy 30 days returns and exchanges
Please note that delivery times are estimates and may vary depending on factors such as product availability, destination, and carrier delay
Returns policy
We want you to be completely satisfied with your purchase from our website. If for any reason you are not entirely happy with your order, we’re here to help. Certain exclusions and conditions may apply, so we encourage you to review our detailed return policy for more information. Rest assured, our goal is to ensure your complete satisfaction with every purchase you make from our website
- Returned items must be unused, undamaged, and in the same condition as received.
- Original tags, labels, and packaging must be intact and included with the returned item.
- Proof of purchase, such as your order confirmation or receipt, is required for all returns.









