
EexcavaStart Volvo TD40GDE Starter Motor 24V 10T 4KW for Excavator
- Estimated Delivery : Up to 4 business days
- Free Shipping & Returns : On all orders over $200
| Attribute | Value |
|---|---|
| OEM | 0001368026 0001368040 |
| Feature | Starter Motor |
| VDC | 24V 10T 4KW |
| Brand | DL |
| Warranty | 3 Months |
| Quality | Original |
| Weight | 7kg |
| Engine Model | VOLVO F 610 |
| Product name | Starter Motor |
|---|---|
| P/N | 019095 0001368026.0001368040.0001368051 0001368065.0001368085.0986013770 112037.112670 CST10668AS,CST10671AS,CST10671ES 1092361 3777195R 19024260,DRS3770 26067208 T73701017.T837010004 11130993,11131409.AZF4110.AZJ3351.IS0993 154011053 71434000 JST3014 27301k,27309.27309a,27309e.27311. 27311a.27311e, 27311h,27315,27315a.27315b,27315e 27462A MS369 2873D304.3872D304 3181A027.860112Z T63701001 5000383929.5000683929 11702594.8113096.9011702594 2-2285-BO 18251N 18254N |
| MOQ | 1 PCS |
| Condition | New original/ New generic/ Refurbished |
| Warranty | 6 months |
| Delivery time | 3-10 days after payment |
| Packing | Inner with a plastic bag, outer with a carton |
| Payment | T/T, Western Union, PayPal |
| P/N | P/N |
|---|---|
| 5333148 | 5269897 |
| 0445110808 | 5347134 |
| 4946759 | 5293524 |
| 5264477 | 5352821 |
| 3794989 | 3776282 |
| 3787122 | 5255314 |
| 4980644 | 5302129 |
| 2872277 | 3408529 |
| 4983279 | 5262813 |
| 5262173 | 5255312 |
| 5294397 | 5398362 |
| 5319042 | 0445110376 |
| 5258744 | 5340182 |
| 5348887 | 5340181 |
Manual starters are devices that are operated manually. These starters are straightforward to operate and do not require expert intervention. The starter includes a button (or rotary knob) that enables a user to turn the connected equipment on or off.
The buttons feature mechanical linkages that open or close the contacts, starting or stopping the motor. However, it’s important to note that this type of starter does not break a control circuit during a power loss, which means the motor could restart automatically when the incoming voltage is restored. This is a critical safety consideration in certain applications.
- Delivers safe and economical operation
- Compact size suitable for wide range of applications
- Provides overload protection to the motor
- Available with various enclosure options
- Low initial cost
After the driver turns on the engine – either through the stop/start button, or traditional key – there will be an electrical signal sent to the starter solenoid.
This component sends the charge to the vehicle’s battery, then into the starter motor. The electrical current activates the starter motor, and a gear system called the starter drive or Bendix. Following this, the electrical charge engages the vehicle’s flywheel.
As the starter motor turns, it cranks the engine, initiating the combustion process in petrol and diesel vehicles. Once your engine is working correctly, the mechanism that connects the starter motor to the gear and flywheel is no longer needed, as the engine no longer requires the electrical spark to maintain operation.





| Product Attributes | Brand:DL, Feature:Starer Motor, OEM:0001368026 0001368040, VDC:24V 10T 4KW |
|---|
Shipping policy
At our Company, we understand the importance of timely delivery. We offer a variety of shipping options to suit your needs, including standard, expedited, and express shipping. Our dedicated team works diligently to process and dispatch your orders promptly, aiming to deliver them to your doorstep within the estimated timeframe.
We strive to provide fast and reliable shipping to our customers. Here’s everything you need to know about our shipping process:
- Dispatch: Within 24 Hours
- Free shipping across all products on a minimum purchase of $99.
- International delivery time 5 to 7 business days
- Cash on delivery might be available
- Easy 30 days returns and exchanges
Please note that delivery times are estimates and may vary depending on factors such as product availability, destination, and carrier delay
Returns policy
We want you to be completely satisfied with your purchase from our website. If for any reason you are not entirely happy with your order, we’re here to help. Certain exclusions and conditions may apply, so we encourage you to review our detailed return policy for more information. Rest assured, our goal is to ensure your complete satisfaction with every purchase you make from our website
- Returned items must be unused, undamaged, and in the same condition as received.
- Original tags, labels, and packaging must be intact and included with the returned item.
- Proof of purchase, such as your order confirmation or receipt, is required for all returns.

