
EexcavaStart Sumitomo SH200-6 Excavator Solenoid Valve LL01140 LRC0008 KHJ0828
- Estimated Delivery : Up to 4 business days
- Free Shipping & Returns : On all orders over $200
| OEM Number | LL01140 LRC0008 KHJ0828 |
| Type | Solenoid Valve |
| Voltage | 24V DC |
| Brand | Sumitomo |
| Warranty | 3 Months |
| Quality | Original |
| Weight | 2kg |
| Compatible Model | Sumitomo SH200-6 |
| Specification | Details |
|---|---|
| Product Name | Solenoid Valve |
| Part Numbers | LL01140 LRC0008 KHJ0828 |
| Condition | New original/New generic/Refurbished |
| Warranty | 6 months |
| Delivery Time | 3-10 days after payment |
| Packing | Inner with plastic bag, outer with carton |
| Payment Methods | T/T, Western Union, PayPal |
| Part Number | Part Number |
|---|---|
| 0280158701 | 235-7133 |
| 18486N | 2486a002 |
| t409186 | t417566 |
| t411539 | WK1080/6X |
| W12001 | WP13001 |
| W11012 | C30810/3 |
| CF810 | C281275 |
| CF1830 | 3906570802 |
| C20500 | CF500 |
| AF4553M | RA211-51280 |
| RD819-21280 | T0270-93220 |
| TC020-16320 | 15221-43170 |
Manual starters are simple, user-friendly devices operated manually without requiring expert intervention. They feature a button or rotary knob that controls the opening and closing of contacts to start or stop connected equipment.
- Provides safe and economical operation
- Compact design suitable for various applications
- Includes motor overload protection
- Available with multiple enclosure options
- Cost-effective solution with low initial investment
Note: Manual starters do not break control circuits during power loss, which may cause automatic motor restart when power returns. This requires safety consideration in certain applications.
When the engine is activated (via stop/start button or ignition key), an electrical signal is sent to the starter solenoid. This component transfers power from the battery to the starter motor, which engages the vehicle’s flywheel through a gear system (starter drive or Bendix).
The starter motor cranks the engine to initiate combustion in petrol and diesel vehicles. Once the engine is running independently, the starter motor disengages from the flywheel as the electrical spark is no longer required.





| Product Attributes | Brand:Sumitomo, Feature:Solenoid Valve, OEM:LL01140 LRC0008 KHJ0828, VDC:24V |
|---|
Shipping policy
At our Company, we understand the importance of timely delivery. We offer a variety of shipping options to suit your needs, including standard, expedited, and express shipping. Our dedicated team works diligently to process and dispatch your orders promptly, aiming to deliver them to your doorstep within the estimated timeframe.
We strive to provide fast and reliable shipping to our customers. Here’s everything you need to know about our shipping process:
- Dispatch: Within 24 Hours
- Free shipping across all products on a minimum purchase of $99.
- International delivery time 5 to 7 business days
- Cash on delivery might be available
- Easy 30 days returns and exchanges
Please note that delivery times are estimates and may vary depending on factors such as product availability, destination, and carrier delay
Returns policy
We want you to be completely satisfied with your purchase from our website. If for any reason you are not entirely happy with your order, we’re here to help. Certain exclusions and conditions may apply, so we encourage you to review our detailed return policy for more information. Rest assured, our goal is to ensure your complete satisfaction with every purchase you make from our website
- Returned items must be unused, undamaged, and in the same condition as received.
- Original tags, labels, and packaging must be intact and included with the returned item.
- Proof of purchase, such as your order confirmation or receipt, is required for all returns.

