
EexcavaStart Perkins Excavator Starter Motor 12V 10T 2.1KW 1873A013 2873A016
- Estimated Delivery : Up to 4 business days
- Free Shipping & Returns : On all orders over $200
| OEM | 1873A013 2873A016 |
| Feature | Starter Motor |
| VDC | 12V 10T 2.1KW |
| Brand | DL |
| Warranty | 3 Months |
| Quality | Original |
| Weight | 10kg |
| Engine Model | Perkins |
| Product name | Starter Motor |
| P/N | 8160012 110442 DRS3333 CS946 8EA725964001 JST1306 STL0946BW, STL0946CL,STY3946SU 26275,26281 27411 27412.27415,27473 LRS170.NSB501 26198,27479,27487 888346M1.888346M2 STL0946WA 1873A013.1873A015.2872D002 2873119 2873123.2873124.2873145T 2873180 2873181.2873185.2873186.2873A015 2873A016,2873A103,2873A107 66925051.859883 18919N 300N11532Z |
| MOQ | 1 PCS |
| Condition | New original/ New generic/ Refurbished |
| Warranty | 6 months |
| Delivery time | 3-10 days after payment |
| Packing | Inner with a plastic bag, outer with a carton |
| Payment | T/T, Western Union, PayPal |
| 3914494 | 3903858 |
| 3901358 | 0445120204 |
| 5253221 | 3970987 |
| 4940096 | 4981077 |
| 4934344 | 4995602 |
| 4928698 | 5259407 |
| 5316178 | 4955642 |
| 4376351 | 0460426365 |
| 3963950 | 5367848 |
| 4945228 | 4996667 |
| 5264951 | 5332875 |
| 3957434 | 3976834 |
| 3957434 | 4943049 |
| 3948070 | 3938368 |
- Deliver safe and economical operation
- Compact size suitable for wide range of applications
- Provide overload protection to the motor
- Available with various enclosure options
- Low initial cost compared to other starter types





| Product Attributes | Brand:DL, Feature:Starer Motor, OEM:1873A013 2873A016, VDC:12V 10T 2.1KW |
|---|
Shipping policy
At our Company, we understand the importance of timely delivery. We offer a variety of shipping options to suit your needs, including standard, expedited, and express shipping. Our dedicated team works diligently to process and dispatch your orders promptly, aiming to deliver them to your doorstep within the estimated timeframe.
We strive to provide fast and reliable shipping to our customers. Here’s everything you need to know about our shipping process:
- Dispatch: Within 24 Hours
- Free shipping across all products on a minimum purchase of $99.
- International delivery time 5 to 7 business days
- Cash on delivery might be available
- Easy 30 days returns and exchanges
Please note that delivery times are estimates and may vary depending on factors such as product availability, destination, and carrier delay
Returns policy
We want you to be completely satisfied with your purchase from our website. If for any reason you are not entirely happy with your order, we’re here to help. Certain exclusions and conditions may apply, so we encourage you to review our detailed return policy for more information. Rest assured, our goal is to ensure your complete satisfaction with every purchase you make from our website
- Returned items must be unused, undamaged, and in the same condition as received.
- Original tags, labels, and packaging must be intact and included with the returned item.
- Proof of purchase, such as your order confirmation or receipt, is required for all returns.

