
EexcavaStart Komatsu D65PX15E0 24V 90A Alternator OEM 0-35000-8030 8040
- Estimated Delivery : Up to 4 business days
- Free Shipping & Returns : On all orders over $200
| Attribute | Value |
|---|---|
| OEM | 0-35000-8030 0-35000-8040 |
| Feature | Alternator |
| VDC | 24V 90A |
| Brand | DL |
| Warranty | 3 Months |
| Quality | Original |
| Weight | 18kg |
| Engine Model | Komatsu D65PX15E0 |
| Product name | Alternator |
| P/N | 1155344064077 6008219220 6008219230.6008259110 6008259111.6008259120.6008259130 6008259150.6008259230.6008259310 6008259710.6008259720.6008259730 6008619120.6008619121.6008619122 0350008030.0350008040.0350008350 0350008360.0350008380.0350008390 0350008410.0350008571.0350008641 029230 |
| MOQ | 1 PCS |
| Condition | New original/ New generic/ Refurbished |
| Warranty | 6 months |
| Delivery time | 3-10 days after payment |
| Packing | Inner with plastic bag, outer with carton |
| Payment | T/T, Western Union, PayPal |
| P/N | P/N |
|---|---|
| SP193920 | SP193918 |
| SP193898 | SP193891 |
| SP193796 | SP193294 |
| SP192120 | SP190269 |
| SP186778 | SP186351 |
| SP185653 | SP184836 |
| SP184773 | SP184456 |
| SP184039 | SP182885 |
| SP182820 | SP182808 |
| SP182807 | SP182335 |
| SP182334 | SP181490 |
| SP180552 | SP179900 |
Manual starters are devices that are operated manually. These starters are extremely easy and straightforward to operate and do not require expert intervention.
- Delivers safe and economical operation
- Compact size suitable for wide range of applications
- Provides overload protection to the motor
- Available with various enclosure options
- Low initial cost compared to other starter types
When the engine is activated (via stop/start button or traditional key), an electrical signal is sent to the starter solenoid. This component sends the charge to the vehicle’s battery then into the starter motor.
The electrical current activates the starter motor and engages the starter drive (Bendix gear system) with the vehicle’s flywheel. As the starter motor turns, it cranks the engine to initiate the combustion process.
Once the engine is running, the mechanism disconnects the starter motor from the gear and flywheel as the engine no longer requires the electrical spark to maintain operation.




| Product Attributes | Brand:DL, Feature:Alternator, OEM:0-35000-8030 0-35000-8040, VDC:24V 90A |
|---|
Shipping policy
At our Company, we understand the importance of timely delivery. We offer a variety of shipping options to suit your needs, including standard, expedited, and express shipping. Our dedicated team works diligently to process and dispatch your orders promptly, aiming to deliver them to your doorstep within the estimated timeframe.
We strive to provide fast and reliable shipping to our customers. Here’s everything you need to know about our shipping process:
- Dispatch: Within 24 Hours
- Free shipping across all products on a minimum purchase of $99.
- International delivery time 5 to 7 business days
- Cash on delivery might be available
- Easy 30 days returns and exchanges
Please note that delivery times are estimates and may vary depending on factors such as product availability, destination, and carrier delay
Returns policy
We want you to be completely satisfied with your purchase from our website. If for any reason you are not entirely happy with your order, we’re here to help. Certain exclusions and conditions may apply, so we encourage you to review our detailed return policy for more information. Rest assured, our goal is to ensure your complete satisfaction with every purchase you make from our website
- Returned items must be unused, undamaged, and in the same condition as received.
- Original tags, labels, and packaging must be intact and included with the returned item.
- Proof of purchase, such as your order confirmation or receipt, is required for all returns.

