
EexcavaStart Hyundai Excavator Alternator 12V 90A OEM 37300-36030 37300-43850
- Estimated Delivery : Up to 4 business days
- Free Shipping & Returns : On all orders over $200
| Attribute | Value |
|---|---|
| OEM | 37300-36030 37300-43850 |
| Feature | Alternator |
| VDC | 12V 90A |
| Brand | DL |
| Warranty | 3 Months |
| Quality | Original |
| Weight | 8kg |
| Engine Model | Hyundai |
| Product name | Alternator |
|---|---|
| P/N | 0986080690 111314 DRA3145,DRA3188 JA870IR 8EL731757001 3730030013.3730043850 3730036015,3730036030.3730043860 BN3730036030,TA0002655982.TA000A50201 A3T08293.A3T08376.A3T45794.A3TA1391 A3TA1391A,AB190205.ALMT005,MD149751 MD168989.MD189014 20130190 210648,600043,600047 1-3329-25W |
| MOQ | 1 PCS |
| Condition | New original/ New generic/ Refurbished |
| Warranty | 6 months |
| Delivery time | 3-10 days after payment |
| Packing | Inner with plastic bag, outer with carton |
| Payment | T/T, Western Union, PayPal |
| P/N | P/N |
|---|---|
| 74A9981 | 74A9963 |
| 74A9956 | 74A9955 |
| 74A9925 | 74A9891 |
| 74A9775 | 74A9712 |
| 74A9418 | 74A9417 |
| 74A8638 | 74A8384 |
| 74A8383 | 74A7988 |
| 74A7987 | 74A7985 |
| 74A7984 | 74A7856 |
| 74A7184 | 74A6846 |
| 74A6845 | 74A6844 |
| 74A6842 | 74A6841 |
- Safe and economical operation
- Compact size suitable for various applications
- Overload protection for motor safety
- Wide selection of enclosures available
- Low initial cost




| Product Attributes | Brand:DL, Feature:Alternator, OEM:37300-36030 37300-43850, VDC:12V 90A |
|---|
Shipping policy
At our Company, we understand the importance of timely delivery. We offer a variety of shipping options to suit your needs, including standard, expedited, and express shipping. Our dedicated team works diligently to process and dispatch your orders promptly, aiming to deliver them to your doorstep within the estimated timeframe.
We strive to provide fast and reliable shipping to our customers. Here’s everything you need to know about our shipping process:
- Dispatch: Within 24 Hours
- Free shipping across all products on a minimum purchase of $99.
- International delivery time 5 to 7 business days
- Cash on delivery might be available
- Easy 30 days returns and exchanges
Please note that delivery times are estimates and may vary depending on factors such as product availability, destination, and carrier delay
Returns policy
We want you to be completely satisfied with your purchase from our website. If for any reason you are not entirely happy with your order, we’re here to help. Certain exclusions and conditions may apply, so we encourage you to review our detailed return policy for more information. Rest assured, our goal is to ensure your complete satisfaction with every purchase you make from our website
- Returned items must be unused, undamaged, and in the same condition as received.
- Original tags, labels, and packaging must be intact and included with the returned item.
- Proof of purchase, such as your order confirmation or receipt, is required for all returns.

