EexcavaStart Hyundai Excavator Alternator 12V 90A OEM 37300-22600 37300-22650
- Estimated Delivery : Up to 4 business days
- Free Shipping & Returns : On all orders over $200
| OEM | 37300-22600 37300-22650 |
|---|---|
| Feature | Alternator |
| VDC | 12V 90A |
| Brand | DL |
| Warranty | 3 Months |
| Quality | Original |
| Weight | 8kg |
| Engine Model | Hyundai Accent |
| Product name | Alternator |
| P/N | 0986049191.0986080790 113657 CAL32110GS,CAL321100S DRA4178 J5110510 JA1789IR 8EL011711311.8EL738208001 3730022600,3730022650,3730023620 3730023720.3730026000 3730022650,3730023600.3730023600SJ 063532602010 A0002655023.A002655023.AB190147.BN3730022650. BN3730023600.TA0002656006 210022 89213498 RE120211 210022,424101.439651,440103,440104,442056 600044.600242.600712,600713.A0002655023. TA000A54101.TG9S018 1-2804-01VA 11011N.13973N |
| MOQ | 1 PCS |
| Condition | New original/ New generic/ Refurbished |
| Warranty | 6 months |
| Delivery time | 3-10 days after payment |
| Packing | Inner with plastic bag, outer with carton |
| Payment | T/T, Western Union, PayPal |
| 74A6840 | 74A5756 |
| 74A5755 | 74A5716 |
| 74A5669 | 74A5668 |
| 74A5558 | 74A5555 |
| 74A5006 | 74A5005 |
| 74A4726 | 74A4651 |
| 74A4649 | 74A4648 |
| 74A4413 | 74A3876 |
| 74A3776 | 74A3741 |
| 74A3669 | 74A3653 |
| 74A3510 | 74A3508 |
| 74A3397 | 74A3105 |
Manual starters are devices operated manually, offering simple operation without requiring expert intervention. They feature a button or rotary knob that enables users to turn connected equipment on or off through mechanical linkages that open or close contacts.
- Safe and economical operation
- Compact size suitable for various applications
- Overload protection for motor safety
- Available with various enclosure options
- Low initial cost compared to other starter types
When the engine is activated (via stop/start button or traditional key), an electrical signal is sent to the starter solenoid. This component transfers power from the vehicle’s battery to the starter motor, which engages the flywheel through a gear system (starter drive or Bendix). The starter motor cranks the engine to initiate combustion in petrol and diesel vehicles. Once the engine is running, the starter motor disengages automatically.




| Product Attributes | Brand:DL, Feature:Alternator, OEM:37300-22600 37300-22650, VDC:12V 90A |
|---|
Shipping policy
At our Company, we understand the importance of timely delivery. We offer a variety of shipping options to suit your needs, including standard, expedited, and express shipping. Our dedicated team works diligently to process and dispatch your orders promptly, aiming to deliver them to your doorstep within the estimated timeframe.
We strive to provide fast and reliable shipping to our customers. Here’s everything you need to know about our shipping process:
- Dispatch: Within 24 Hours
- Free shipping across all products on a minimum purchase of $99.
- International delivery time 5 to 7 business days
- Cash on delivery might be available
- Easy 30 days returns and exchanges
Please note that delivery times are estimates and may vary depending on factors such as product availability, destination, and carrier delay
Returns policy
We want you to be completely satisfied with your purchase from our website. If for any reason you are not entirely happy with your order, we’re here to help. Certain exclusions and conditions may apply, so we encourage you to review our detailed return policy for more information. Rest assured, our goal is to ensure your complete satisfaction with every purchase you make from our website
- Returned items must be unused, undamaged, and in the same condition as received.
- Original tags, labels, and packaging must be intact and included with the returned item.
- Proof of purchase, such as your order confirmation or receipt, is required for all returns.











