EexcavaStart Doosan Excavator Starter Motor 24V 11T 7.5KW OEM 65.26201-7089
- Estimated Delivery : Up to 4 business days
- Free Shipping & Returns : On all orders over $200
| Attribute | Value |
|---|---|
| OEM | 65.26201-7089 65.26201-7088 |
| Feature | Starter Motor |
| VDC | 24V 11T 7.5KW |
| Brand | DL |
| Warranty | 3 Months |
| Quality | Original |
| Weight | 14kg |
| Engine Model | DE08 |
| Product name | Starter Motor |
| P/N | S1047.UD10770S 19080030 19080031.8200334. 8200349.DRS0307 DRS0307N 153502,30051600057.30051600057A. 30051600057B.30051600058B. 65262017008A 65262017088,65262017088A. 65262017089 65262017089A STD3350KR,STD3350MH,STD3350NB STD3350SK,STD7350LP STD7350NL,STD9350NL STD3350WA 017088 300N10516Z |
| MOQ | 1 PCS |
| Condition | New original/ New generic/ Refurbished |
| Warranty | 6 months |
| Delivery time | 3-10 days after payment |
| Packing | Inner with plastic bag, outer with carton |
| Payment | T/T, Western Union, PayPal |
3910129
3910128
3908823
2839192
2839193
4039743
2839192
2839193
4039743
4359204
3931063
1117N-010
3966571
4937926
3927155
3930942
FS1280
1125N-010
4930041
When the engine is activated (via stop/start button or traditional key), an electrical signal is sent to the starter solenoid. This component transfers power from the vehicle’s battery to the starter motor, activating it along with the starter drive (Bendix gear system). The motor then engages the vehicle’s flywheel, cranking the engine to initiate combustion in petrol and diesel vehicles. Once the engine is running, the mechanism disengages the starter motor from the gear and flywheel.
- Safe and economical operation
- Compact size suitable for diverse applications
- Overload protection for motor safety
- Wide selection of enclosure options
- Low initial cost compared to other starter types




| Product Attributes | Brand:DL, Feature:Starer Motor, OEM:65.26201-7089 65.26201-7088, VDC:24V 11T 7.5KW |
|---|
Shipping policy
At our Company, we understand the importance of timely delivery. We offer a variety of shipping options to suit your needs, including standard, expedited, and express shipping. Our dedicated team works diligently to process and dispatch your orders promptly, aiming to deliver them to your doorstep within the estimated timeframe.
We strive to provide fast and reliable shipping to our customers. Here’s everything you need to know about our shipping process:
- Dispatch: Within 24 Hours
- Free shipping across all products on a minimum purchase of $99.
- International delivery time 5 to 7 business days
- Cash on delivery might be available
- Easy 30 days returns and exchanges
Please note that delivery times are estimates and may vary depending on factors such as product availability, destination, and carrier delay
Returns policy
We want you to be completely satisfied with your purchase from our website. If for any reason you are not entirely happy with your order, we’re here to help. Certain exclusions and conditions may apply, so we encourage you to review our detailed return policy for more information. Rest assured, our goal is to ensure your complete satisfaction with every purchase you make from our website
- Returned items must be unused, undamaged, and in the same condition as received.
- Original tags, labels, and packaging must be intact and included with the returned item.
- Proof of purchase, such as your order confirmation or receipt, is required for all returns.













