EexcavaStart CAT 24V ECM Controller 154-4233 for 277B 246B 232B Excavators
- Estimated Delivery : Up to 4 business days
- Free Shipping & Returns : On all orders over $200
| Attribute | Value |
|---|---|
| OEM | 154-4233 1544233 10R-8097 |
| Feature | ECM Controller |
| VDC | 24V |
| Brand | CAT |
| Warranty | 3 Months |
| Quality | Original |
| Weight | 2kg |
| Engine Model | CAT 277B 246B 232B |
| Product name | ECM Controller |
| P/N | 154-4233 1544233 10R-8097 10R8097 |
| MOQ | 1 PCS |
| Condition | New original/ New generic/ Refurbished |
| Warranty | 6 months |
| Delivery time | 3-10 days after payment |
| Packing | Inner with plastic bag, outer with carton |
| Payment | T/T, Western Union, PayPal |
| P/N | P/N |
|---|---|
| 4462-305-080 | 0501-314-381 |
| 0281020075 | 8944032410 |
| 8971727210 | 4303724 |
| 249-1100 | 4P-4306 |
| 199-4632 | 191-2600 |
| 191-2603 | 199-4628 |
| 191-2605 | 199-4629 |
| 114-8224 | 093-6089 |
| 7I-7625 | 199-4638 |
| 199-4636 | 199-4634 |
| 199-4635 | 8T-4195 |
Manual starters are devices that are operated manually, providing simple and straightforward operation without requiring expert intervention. The starter includes a button or rotary knob that enables users to turn connected equipment on or off through mechanical linkages that open or close contacts.
Important Note: Manual starters do not break control circuits during power loss, which means motors could restart automatically when voltage is restored. This may require special safety considerations in certain applications.
- Safe and economical operation
- Compact size suitable for diverse applications
- Overload protection for motor safety
- Wide selection of enclosure options
- Low initial cost compared to other starter types
When the engine is activated (via stop/start button or traditional key), an electrical signal is sent to the starter solenoid. This component transfers power from the vehicle’s battery to the starter motor, which activates the starter drive (Bendix gear system) and engages the flywheel.
The starter motor cranks the engine to initiate the combustion process. Once the engine is running, the mechanism disengages the starter motor from the gear and flywheel as the engine no longer requires the electrical spark to maintain operation.





| Product Attributes | Brand:CAT, Feature:ECM Controller, OEM:154-4233 1544233 10R-8097, VDC:24V |
|---|
Shipping policy
At our Company, we understand the importance of timely delivery. We offer a variety of shipping options to suit your needs, including standard, expedited, and express shipping. Our dedicated team works diligently to process and dispatch your orders promptly, aiming to deliver them to your doorstep within the estimated timeframe.
We strive to provide fast and reliable shipping to our customers. Here’s everything you need to know about our shipping process:
- Dispatch: Within 24 Hours
- Free shipping across all products on a minimum purchase of $99.
- International delivery time 5 to 7 business days
- Cash on delivery might be available
- Easy 30 days returns and exchanges
Please note that delivery times are estimates and may vary depending on factors such as product availability, destination, and carrier delay
Returns policy
We want you to be completely satisfied with your purchase from our website. If for any reason you are not entirely happy with your order, we’re here to help. Certain exclusions and conditions may apply, so we encourage you to review our detailed return policy for more information. Rest assured, our goal is to ensure your complete satisfaction with every purchase you make from our website
- Returned items must be unused, undamaged, and in the same condition as received.
- Original tags, labels, and packaging must be intact and included with the returned item.
- Proof of purchase, such as your order confirmation or receipt, is required for all returns.











