
EexcavaStart Bosch 12678N Alternator 12V 95A for Perkins 1006-6 Engine
- Estimated Delivery : Up to 4 business days
- Free Shipping & Returns : On all orders over $200
| Attribute | Value |
|---|---|
| OEM | 11.201.907 AAK5174 |
| Feature | Alternator |
| VDC | 12V 95A |
| Brand | DL |
| Warranty | 3 Months |
| Quality | Original |
| Weight | 7kg |
| Engine Model | Perkins 1006-6 |
| Product name | Alternator |
|---|---|
| P/N | 836640927 836666720 V836666720 112389 112556 116454 73327999 11331960 CA1629IR 11201666 11201667 11201675 11201800 11201907 11203016 11203098 11204582 AAK5114 AAK5115 AAK5118 AAK5145 AAK5174 AAK5315 AAK5363 AAK5850 AAK5851 IA0666 IA0667 IA0675 IA0800 IA0907 3654073M91 3655838M91 72735358 MG177 MG178 MG353 MG359 MG81 73327986 294394600 836666225 1-3008-25W 12678N 16359975 MN16359209 MN16359975 |
| MOQ | 1 PCS |
| Condition | New original/ New generic/ Refurbished |
| Warranty | 6 months |
| Delivery time | 3-10 days after payment |
| Packing | Inner with plastic bag, outer with carton |
| Payment | T/T, Western Union, PayPal |
| P/N | P/N |
|---|---|
| SP125806 | SP184747 |
| SP213756 | SP105849 |
| 24D0415 | 57H0010 |
| 28K0002 | 83A3006 |
| 24D0730 | 56A6719 |
| 83A3265 | 61C1822 |
| 61C2031 | 32A7303 |
| 32A7686 | 11C4180 |
| 50D0898 | 68C2269 |
| 68C2268 | 61C0869 |
| 13C2150 | 61C1014 |
| 12C7652 | SP140921 |
| SP253445 | SP110917 |
Manual starters are devices that are operated manually. These starters are extremely easy and straightforward to operate and do not require expert intervention.
The starter includes a button (or rotary knob) which enables a user to turn the connected equipment on or off. The buttons feature mechanical linkages, which make the contacts open or close, starting or stopping the motor. However, it’s important to note that this type of starter does not break a control circuit during a power loss, which means the motor could restart automatically when the incoming voltage is restored. This could be a critical safety consideration in some applications.
- Deliver safe and economical operation
- Compact size suitable for wide range of applications
- Provide overload protection to the motor
- Available with various enclosure options
- Low initial cost
After the driver turns on the engine – either through the stop/start button or traditional key – there will be an electrical signal sent to the starter solenoid.
This component sends the charge to the vehicle’s battery then into the starter motor. The electrical current activates the starter motor, and a gear system called the starter drive or Bendix. Following this, the electrical charge engages the vehicle’s flywheel.
As the starter motor turns, it cranks the engine, initiating the combustion process in petrol and diesel vehicles. Once your engine is working correctly, the mechanism that connects the starter motor from the gear and flywheel as the engine no longer needs the electrical spark to kickstart the engine.




| Product Attributes | Brand:DL, Feature:Alternator, OEM:11.201.907 AAK5174, VDC:12V 95A |
|---|
Shipping policy
At our Company, we understand the importance of timely delivery. We offer a variety of shipping options to suit your needs, including standard, expedited, and express shipping. Our dedicated team works diligently to process and dispatch your orders promptly, aiming to deliver them to your doorstep within the estimated timeframe.
We strive to provide fast and reliable shipping to our customers. Here’s everything you need to know about our shipping process:
- Dispatch: Within 24 Hours
- Free shipping across all products on a minimum purchase of $99.
- International delivery time 5 to 7 business days
- Cash on delivery might be available
- Easy 30 days returns and exchanges
Please note that delivery times are estimates and may vary depending on factors such as product availability, destination, and carrier delay
Returns policy
We want you to be completely satisfied with your purchase from our website. If for any reason you are not entirely happy with your order, we’re here to help. Certain exclusions and conditions may apply, so we encourage you to review our detailed return policy for more information. Rest assured, our goal is to ensure your complete satisfaction with every purchase you make from our website
- Returned items must be unused, undamaged, and in the same condition as received.
- Original tags, labels, and packaging must be intact and included with the returned item.
- Proof of purchase, such as your order confirmation or receipt, is required for all returns.

