EexcavaStart 3KW 12V Excavator Starter Motor OEM 22175633 000123006
- Estimated Delivery : Up to 4 business days
- Free Shipping & Returns : On all orders over $200
| Attribute | Value |
|---|---|
| OEM | 22175633 000123006 |
| Feature | Excavator Starter Motor |
| Part Number | 01180928KZ 18232N |
| Rotation | CR |
| Weight | 6kg |
| Detail | 12V 9T 3KW |
| Length | 316mm |
| Engine Model | SD110 |
| Product Name | Excavator Starter Motor |
|---|---|
| Part Numbers | 2913108700 2913175400 2913198900 05712909 05719269 12417754661 12417754662 0001230006 0001230014 0001262001 0001262002 0001262034 0986019020 1986S10048 112071 116093 CST10230AS CST10361GS 6005025776 10461467 10465055 10465315 10465319 10479620 11132286 1113286 19083026 DRS9020 11130841 11131620 11131754 111317691 1132066 11132137 11132256 AZF4179 AZF4194 AZF4197 AZF4286 AZF4309 AZF4343 AZF4514 IS1254 01180928KZ 1181976 |
| MOQ | 1 PCS |
| Condition | New original/ New generic/ Refurbished |
| Warranty | 6 months |
| Delivery Time | 3-10 days after payment |
| Packing | Inner with plastic bag, outer with carton |
| Payment | T/T, Western Union, PayPal |
| Part Number | Part Number |
|---|---|
| 16235-63010 | M2T50281 |
| 17381-63014 | 028000-6064 |
| 119620-77011 | 16661-63011 |
| 17121-63014 | 1J730-630101B |
| 228000-5123 | 128000-4783 |
| 228000-6320 | 1G524-63010 |
| 3K021-63012 | 1C010-63010 |
| 03101-3180 | M08T50471 |
| 77700-02596 | 1K011-63013 |
| 1G069-63011 | 228000-6920 |
- Delivers safe and economical operation
- Compact size suitable for wide range of applications
- Provides overload protection to the motor
- Available with various enclosure options
- Low initial cost





| Product Attributes | Feature:Excavator Starter Motor, OEM:22175633 000123006, Part Number:01180928KZ 18232N, Rotation:CR |
|---|
Shipping policy
At our Company, we understand the importance of timely delivery. We offer a variety of shipping options to suit your needs, including standard, expedited, and express shipping. Our dedicated team works diligently to process and dispatch your orders promptly, aiming to deliver them to your doorstep within the estimated timeframe.
We strive to provide fast and reliable shipping to our customers. Here’s everything you need to know about our shipping process:
- Dispatch: Within 24 Hours
- Free shipping across all products on a minimum purchase of $99.
- International delivery time 5 to 7 business days
- Cash on delivery might be available
- Easy 30 days returns and exchanges
Please note that delivery times are estimates and may vary depending on factors such as product availability, destination, and carrier delay
Returns policy
We want you to be completely satisfied with your purchase from our website. If for any reason you are not entirely happy with your order, we’re here to help. Certain exclusions and conditions may apply, so we encourage you to review our detailed return policy for more information. Rest assured, our goal is to ensure your complete satisfaction with every purchase you make from our website
- Returned items must be unused, undamaged, and in the same condition as received.
- Original tags, labels, and packaging must be intact and included with the returned item.
- Proof of purchase, such as your order confirmation or receipt, is required for all returns.









