EexcavaStart 306-2174 215-5568 CAT C11 C15 Excavator Alternator 24V 150A
- Estimated Delivery : Up to 4 business days
- Free Shipping & Returns : On all orders over $200
| Attribute | Value |
|---|---|
| OEM | 306-2174 215-5568 |
| Feature | Alternator |
| VDC | 24V 150A |
| Brand | DL |
| Warranty | 3 Months |
| Quality | Original |
| Weight | 15kg |
| Engine Model | CAT C11 C15 |
| Product name | Alternator |
| P/N | A41213701100002 114349 2155568,3062174 612600090485.JFWZ2302 3702110074,G00306106G00003702110070 8SC3238VC,8SC3238VC02.8SC3238VC03.8SC3238VC06.8SC3238VC07.8SC3238VC11 8SC3238VC11A 8SC3238VC17.8SC3238VC18,8SC3238VC19.8SC3238VC21 8SC3238VC29.8SC3238VC36.8SC3238VC39 8SC3238VC40,8SC3238VC50.8SC3238VC61 8SC3238VC63.8SC3238VC64.8SC3238VC74 8SC3238VC83,8SC3238VCB15,8SC3238VCB21 8SC3238VCB34 8SC3238VCB36,8SC3238VCB37 8SC3238VCB52.8SC3238VCF11 8SC3238VCG68.8SC3238VCH06 8SC3238VCH07.8SC3238VCH33 8SC3238VCH36 8SC3238VCH84 8SC3238VCS6,8SC3239VC,8SC3239VC41 8SC3239VCA11,8SC3239VCA78 8SC3239VCA88.8SC3239VCH06 8SC3239VCH11.SCJ3292 610800090024 370100815 37018000050 |
| MOQ | 1 PCS |
| Condition | New original/ New generic/ Refurbished |
| Warranty | 6 months |
| Delivery time | 3-10 days after payment |
| Packing | Inner with plastic bag, outer with carton |
| Payment | T/T, Western Union, PayPal |
| P/N | P/N |
|---|---|
| 0636015077 | 4644311120 |
| 4644311214 | 0635303104 |
| 0630513016 | 0899202439 |
| 0501307817 | 0501300407 |
| 0630501018 | 0501300460 |
| 0501206285 | 0501307818 |
| 0634306017 | 0730107676 |
| 0636015115 | 0501003819 |
| 4644309008 | 4644309001 |
| 0636015166 | 0630001014 |
| 4644309002 | 0636020082 |
| 0634306024 | 4644309066 |
Manual starters are devices operated manually without requiring expert intervention. These starters feature a button or rotary knob that enables users to turn connected equipment on or off through mechanical linkages that open or close contacts.
- Safe and economical operation
- Compact size suitable for diverse applications
- Built-in overload protection for motors
- Available with various enclosure options
- Lower initial cost compared to other starter types
When the engine is activated (via stop/start button or traditional key), an electrical signal is sent to the starter solenoid. This component transfers charge from the vehicle’s battery to the starter motor, activating the starter drive (Bendix gear system) which engages the flywheel.
The starter motor cranks the engine to initiate combustion. Once the engine is running, the mechanism disengages the starter motor from the flywheel as the engine no longer requires the electrical spark to maintain operation.





| Product Attributes | Brand:DL, Feature:Alternator, OEM:306-2174 215-5568, VDC:24V 150A |
|---|
Shipping policy
At our Company, we understand the importance of timely delivery. We offer a variety of shipping options to suit your needs, including standard, expedited, and express shipping. Our dedicated team works diligently to process and dispatch your orders promptly, aiming to deliver them to your doorstep within the estimated timeframe.
We strive to provide fast and reliable shipping to our customers. Here’s everything you need to know about our shipping process:
- Dispatch: Within 24 Hours
- Free shipping across all products on a minimum purchase of $99.
- International delivery time 5 to 7 business days
- Cash on delivery might be available
- Easy 30 days returns and exchanges
Please note that delivery times are estimates and may vary depending on factors such as product availability, destination, and carrier delay
Returns policy
We want you to be completely satisfied with your purchase from our website. If for any reason you are not entirely happy with your order, we’re here to help. Certain exclusions and conditions may apply, so we encourage you to review our detailed return policy for more information. Rest assured, our goal is to ensure your complete satisfaction with every purchase you make from our website
- Returned items must be unused, undamaged, and in the same condition as received.
- Original tags, labels, and packaging must be intact and included with the returned item.
- Proof of purchase, such as your order confirmation or receipt, is required for all returns.











