
EexcavaStart 24V Excavator Starter Motor M3T10071 M3T11172 4.5KW
- Estimated Delivery : Up to 4 business days
- Free Shipping & Returns : On all orders over $200
| Attribute | Value |
|---|---|
| OEM | M3T10071 M3T11172 |
| Feature | Excavator Starter Motor |
| Part Number | 14670120 900592824 |
| Rotation | CR |
| Weight | 4kg |
| Detail | 12V 9T 1KW |
| Length | 380mm |
| Engine Model | MAZDA 121 |
| Product name | Starter Motor |
| P/N | 0986012131 9000595801.9000595824 110283 CST35199AS 0280003240,0280003241.028000406.028000609 0280006090,028000665.0280006650.0280006651 D97Z11002A.E17Z11002A STM0157BA 022218400,022218400A 022218400B,489418400B 489418400D.868218400 M003T11172.M003T11174.M3T10071, M3T11172 M3T11174,ME1012A2R,MEA010 STR3563 16520N,16796N 14670120,900592824.900595801.900595824 902233300 |
| MOQ | 1 PCS |
| Condition | New original/ New generic/ Refurbished |
| Warranty | 6 months |
| Delivery time | 3-10 days after payment |
| Packing | Inner with plastic bag, outer with carton |
| Payment | T/T, Western Union, PayPal |
| P/N | P/N |
|---|---|
| 4929642 | 4896409 |
| 4931041 | 5260612 |
| 3918685 | 3921533 |
| 3289941 | 3955170 |
| 3288856 | 3925953 |
| 3921603 | 5262265 |
| 5260382 | 4936437 |
| 4892356 | 4988820 |
| 4943133 | 4940518 |
| 3920854 | 4897792 |
- Deliver safe and economical operation
- Compact size suitable for wide range of applications
- Provide overload protection to the motor
- Available with various enclosure options
- Low initial cost




| Product Attributes | Feature:Excavator Starter Motor, OEM:M3T10071 M3T11172, Part Number:14670120 900592824, Rotation:CR |
|---|
Shipping policy
At our Company, we understand the importance of timely delivery. We offer a variety of shipping options to suit your needs, including standard, expedited, and express shipping. Our dedicated team works diligently to process and dispatch your orders promptly, aiming to deliver them to your doorstep within the estimated timeframe.
We strive to provide fast and reliable shipping to our customers. Here’s everything you need to know about our shipping process:
- Dispatch: Within 24 Hours
- Free shipping across all products on a minimum purchase of $99.
- International delivery time 5 to 7 business days
- Cash on delivery might be available
- Easy 30 days returns and exchanges
Please note that delivery times are estimates and may vary depending on factors such as product availability, destination, and carrier delay
Returns policy
We want you to be completely satisfied with your purchase from our website. If for any reason you are not entirely happy with your order, we’re here to help. Certain exclusions and conditions may apply, so we encourage you to review our detailed return policy for more information. Rest assured, our goal is to ensure your complete satisfaction with every purchase you make from our website
- Returned items must be unused, undamaged, and in the same condition as received.
- Original tags, labels, and packaging must be intact and included with the returned item.
- Proof of purchase, such as your order confirmation or receipt, is required for all returns.

