
EexcavaStart 24V Excavator Starter Motor Doosan 65.26201-7070 300516-00055A
- Estimated Delivery : Up to 4 business days
- Free Shipping & Returns : On all orders over $200
| Attribute | Value |
|---|---|
| OEM | 65.26201-7070 300516-00055A |
| Feature | Starter Motor |
| Part Number | 19080037 500284 |
| Rotation | CR |
| Weight | 9kg |
| Detail | 24V 11T 6.0KW |
| Length | 335mm |
| Engine Model | DE08 DH300-7 |
| Product name | Starter Motor |
|---|---|
| P/N | 262017074C, 652017070 652017070D, 652017124 65262017070 65262017070D 19080037.500284, DRS0977N 30051600055A.30051600055B, 30051600055C 65262017070D 652017070.652017070D.652017124 65262017070.65262017070D STD6603KR, STD6603LP, STD6603MH, STD6603NB, STD6603SK, STD7603NL STD8603NL STD6603WA 300N10440Z |
| MOQ | 1 PCS |
| Condition | New original/New generic/Refurbished |
| Warranty | 6 months |
| Delivery time | 3-10 days after payment |
| Packing | Inner with plastic bag, outer with carton |
| Payment | T/T, Western Union, PayPal |
| P/N | P/N |
|---|---|
| 3535635 | 4049033 |
| 3535636 | 3938372 |
| 0402066732 | 3933841 |
| 3933840 | 3928310 |
| 3933049 | 4997684 |
| 3921978 | 3921980 |
| 3918346 | 3924582 |
| 3928174 | 3908830 |
| 3535638 | 4049033 |
| 3535636 | 3283160 |
- Deliver safe and economical operation
- Compact size suitable for wide range of applications
- Provide overload protection to the motor
- Available with various enclosure options
- Low initial cost





| Product Attributes | Feature:Starter Motor, OEM:65.26201-7070 300516-00055A, Part Number:19080037 500284, Rotation:CR |
|---|
Shipping policy
At our Company, we understand the importance of timely delivery. We offer a variety of shipping options to suit your needs, including standard, expedited, and express shipping. Our dedicated team works diligently to process and dispatch your orders promptly, aiming to deliver them to your doorstep within the estimated timeframe.
We strive to provide fast and reliable shipping to our customers. Here’s everything you need to know about our shipping process:
- Dispatch: Within 24 Hours
- Free shipping across all products on a minimum purchase of $99.
- International delivery time 5 to 7 business days
- Cash on delivery might be available
- Easy 30 days returns and exchanges
Please note that delivery times are estimates and may vary depending on factors such as product availability, destination, and carrier delay
Returns policy
We want you to be completely satisfied with your purchase from our website. If for any reason you are not entirely happy with your order, we’re here to help. Certain exclusions and conditions may apply, so we encourage you to review our detailed return policy for more information. Rest assured, our goal is to ensure your complete satisfaction with every purchase you make from our website
- Returned items must be unused, undamaged, and in the same condition as received.
- Original tags, labels, and packaging must be intact and included with the returned item.
- Proof of purchase, such as your order confirmation or receipt, is required for all returns.

