
EexcavaStart 24V Excavator Starter Motor D1105 Engine OEM 16235-63010
- Estimated Delivery : Up to 4 business days
- Free Shipping & Returns : On all orders over $200
| Attribute | Value |
|---|---|
| OEM | 16235-63010 17423-63010 |
| Feature | Starter Motor |
| VDC | 24V |
| Brand | DL |
| Warranty | 3 Months |
| Quality | Original |
| Weight | 6kg |
| Engine Model | D1105 |
| Product name | Starter Motor |
| P/N | 16235-63010 16235-63011 16235-63012 162356-3015 17423-63010 17423-63011 17423-63012 77700-02602 K756161810 K756161811 K757161811 K771161800 K771196800 20513076 18419N 17423-63010 |
| MOQ | 1 PCS |
| Condition | New original/ New generic/ Refurbished |
| Warranty | 6 months |
| Delivery time | 3-10 days after payment |
| Packing | Inner with plastic bag, outer with carton |
| Payment | T/T, Western Union, PayPal |
| 109360356 | 109360357 |
| 109360403 | 898107347 |
| 898108321 | 894340669 |
| 897312729 | 897600383 |
| 897600110 | 898188615 |
| 35091400 | 898019770 |
| 113721948 | 113721949 |
| 897362827 | 898019700 |
| 894392949 | 894395453 |
| 894395454 | 897365819 |
| 112562057 | 112562058 |
- Provides safe and economical operation
- Compact size suitable for various applications
- Includes overload protection for motor safety
- Available with multiple enclosure options
- Low initial cost solution





| Product Attributes | Brand:DL, Feature:Starter Motor, OEM:16235-63010 17423-63010, VDC:24V |
|---|
Shipping policy
At our Company, we understand the importance of timely delivery. We offer a variety of shipping options to suit your needs, including standard, expedited, and express shipping. Our dedicated team works diligently to process and dispatch your orders promptly, aiming to deliver them to your doorstep within the estimated timeframe.
We strive to provide fast and reliable shipping to our customers. Here’s everything you need to know about our shipping process:
- Dispatch: Within 24 Hours
- Free shipping across all products on a minimum purchase of $99.
- International delivery time 5 to 7 business days
- Cash on delivery might be available
- Easy 30 days returns and exchanges
Please note that delivery times are estimates and may vary depending on factors such as product availability, destination, and carrier delay
Returns policy
We want you to be completely satisfied with your purchase from our website. If for any reason you are not entirely happy with your order, we’re here to help. Certain exclusions and conditions may apply, so we encourage you to review our detailed return policy for more information. Rest assured, our goal is to ensure your complete satisfaction with every purchase you make from our website
- Returned items must be unused, undamaged, and in the same condition as received.
- Original tags, labels, and packaging must be intact and included with the returned item.
- Proof of purchase, such as your order confirmation or receipt, is required for all returns.

