
EexcavaStart 12V 65A Excavator Alternator OEM 37300-42C12 37300-42C13 for Hyundai D48F
- Estimated Delivery : Up to 4 business days
- Free Shipping & Returns : On all orders over $200
| Attribute | Value |
|---|---|
| OEM | 37300-42C12 37300-42C13 |
| Feature | Alternator |
| VDC | 12V 65A |
| Brand | DL |
| Warranty | 3 Months |
| Quality | Original |
| Weight | 8kg |
| Engine Model | Hyundai D48F |
| Product name | Alternator |
| P/N | 0986035201 110405 JA175IR 3730042C12,3730042C13 3730042C13 LRA371 A3T32287,A3T32872.A3T32877.A3T34672 A3T34677,A3T60G2,MD018230.MD041706 MD086046.MD086047 |
| MOQ | 1 PCS |
| Condition | New original/ New generic/ Refurbished |
| Warranty | 6 months |
| Delivery time | 3-10 days after payment |
| Packing | Inner with plastic bag, outer with carton |
| Payment | T/T, Western Union, PayPal |
| P/N | P/N |
|---|---|
| 74A9719 | 74A9679 |
| 74A9414 | 74A9413 |
| 74A9208 | 74A9207 |
| 74A9151 | 74A9141 |
| 74A9104 | 74A9103 |
| 74A8720 | 74A8639 |
| 74A8211 | 74A8210 |
| 74A8209 | 74A8208 |
| 74A8132 | 74A8131 |
| 74A8130 | 74A8129 |
| 74A8128 | 74A7933 |
| 74A7906 | 74A7690 |
Manual starters are devices that are operated manually. These starters are extremely easy and straightforward to operate and do not require expert intervention. The starter includes a button (or rotary knob) which enables a user to turn the connected equipment on or off.
The buttons feature mechanical linkages that make the contacts open or close, starting or stopping the motor. However, this type of starter does not break a control circuit during a power loss, which means the motor could restart automatically when power is restored – a critical safety consideration in some applications.
- Delivers safe and economical operation
- Compact size suitable for wide range of applications
- Provides overload protection to prevent motor damage
- Available with various enclosure options
- Low initial cost compared to other starter types
When the engine is activated (via stop/start button or traditional key), an electrical signal is sent to the starter solenoid. This component sends the charge from the vehicle’s battery to the starter motor.
The electrical current activates the starter motor and engages the starter drive (Bendix gear system), which connects with the vehicle’s flywheel. As the starter motor turns, it cranks the engine to initiate the combustion process in petrol and diesel vehicles.
Once the engine is running, the mechanism disconnects the starter motor from the gear and flywheel as the engine no longer requires the electrical spark to maintain operation.




| Product Attributes | Brand:DL, Feature:Alternator, OEM:37300-42C12 37300-42C13, VDC:12V 65A |
|---|
Shipping policy
At our Company, we understand the importance of timely delivery. We offer a variety of shipping options to suit your needs, including standard, expedited, and express shipping. Our dedicated team works diligently to process and dispatch your orders promptly, aiming to deliver them to your doorstep within the estimated timeframe.
We strive to provide fast and reliable shipping to our customers. Here’s everything you need to know about our shipping process:
- Dispatch: Within 24 Hours
- Free shipping across all products on a minimum purchase of $99.
- International delivery time 5 to 7 business days
- Cash on delivery might be available
- Easy 30 days returns and exchanges
Please note that delivery times are estimates and may vary depending on factors such as product availability, destination, and carrier delay
Returns policy
We want you to be completely satisfied with your purchase from our website. If for any reason you are not entirely happy with your order, we’re here to help. Certain exclusions and conditions may apply, so we encourage you to review our detailed return policy for more information. Rest assured, our goal is to ensure your complete satisfaction with every purchase you make from our website
- Returned items must be unused, undamaged, and in the same condition as received.
- Original tags, labels, and packaging must be intact and included with the returned item.
- Proof of purchase, such as your order confirmation or receipt, is required for all returns.

