EexcavaStart 24V 80A-150A Excavator Alternator Regulator 1986AE0103
- Estimated Delivery : Up to 4 business days
- Free Shipping & Returns : On all orders over $200
| Attribute | Value |
|---|---|
| OEM | 24V Alternator Regulator |
| Feature | Excavator Alternator |
| Part Number | 1986AE0103 |
| Stitch | 5 |
| Weight | 0.5kg |
| Detail | 24V 80A-150A |
| Length | 20mm |
| Engine Model | Volvo D12D D16D |
| Product name | Excavator Alternator |
| P/N | 1986AE0103 1986AE0116 1986AE0184 F00M144103 F00M144105 F00M144119 F00M145246 F00M145297 F00MA45251 233117 335605 87715948 1450808 1624197 1794477 1806492 RTR3285 142001 142021 160691 42537055 42540208 42560643 01182475 1182475 ARB0297AD ARB0297KR ARB0297PE ARB0297UT ARB9297AD VRB268ARB0297WA 861028 AVI14408045000VPP 7420523391 1B297YRV323 YRV403RB0297A RB0297B20523391 310N10036Z |
| MOQ | 1 PCS |
| Condition | New original/ New generic/ Refurbished |
| Warranty | 6 months |
| Delivery time | 3-10 days after payment |
| Packing | Inner with plastic bag, outer with carton |
| Payment | T/T, Western Union, PayPal |
| P/N | P/N |
|---|---|
| 02300-02201 | STK4340LP |
| M8T50471 | 228000-5810 |
| 1K011-63013 | STB4196RB |
| 10465534 | 0-23000-7672 |
| 228000-9800 | 106760-77020 |
| 1J730-630101B | 0001330013 |
| STH9675RB | 119626-77010 |
| ME221562 | 01183404 |
| 600-813-3360 | S13-138 |
| 129908-77000 | 300N10019Z |
- Safe and economical operation
- Compact size suitable for diverse applications
- Provides motor overload protection
- Available with various enclosure options
- Low initial cost





| Product Attributes | Feature:Excavator Alternator, OEM:24V Alternator Regulator, Part Number:1986AE0103, Stitch:5 |
|---|
Shipping policy
At our Company, we understand the importance of timely delivery. We offer a variety of shipping options to suit your needs, including standard, expedited, and express shipping. Our dedicated team works diligently to process and dispatch your orders promptly, aiming to deliver them to your doorstep within the estimated timeframe.
We strive to provide fast and reliable shipping to our customers. Here’s everything you need to know about our shipping process:
- Dispatch: Within 24 Hours
- Free shipping across all products on a minimum purchase of $99.
- International delivery time 5 to 7 business days
- Cash on delivery might be available
- Easy 30 days returns and exchanges
Please note that delivery times are estimates and may vary depending on factors such as product availability, destination, and carrier delay
Returns policy
We want you to be completely satisfied with your purchase from our website. If for any reason you are not entirely happy with your order, we’re here to help. Certain exclusions and conditions may apply, so we encourage you to review our detailed return policy for more information. Rest assured, our goal is to ensure your complete satisfaction with every purchase you make from our website
- Returned items must be unused, undamaged, and in the same condition as received.
- Original tags, labels, and packaging must be intact and included with the returned item.
- Proof of purchase, such as your order confirmation or receipt, is required for all returns.









