EexcavaStart 24V 5.5KW Excavator Starter Motor M9T62671 20796052
- Estimated Delivery : Up to 4 business days
- Free Shipping & Returns : On all orders over $200
| Attribute | Value |
|---|---|
| OEM | M9T62671 20796052 |
| Feature | Excavator Starter Motor |
| Part Number | 30619N 21306350 |
| Rotation | CR |
| Weight | 11kg |
| Detail | 24V 12T 5.5KW |
| Length | 318mm |
| Engine Model | Volvo TAD750VE |
| Product name | Excavator Starter Motor |
|---|---|
| P/N | M009T62671 M009T62671AM M009T62671ZX MO09TD1971 M9T62671 M9T62671AM M9T62671ZX M9TD1971 20796052 20880693 21164603 21306350 21577673 22851149 3801297 3803939 3803979 85000749 874674 |
| MOQ | 1 PCS |
| Condition | New original/ New generic/ Refurbished |
| Warranty | 6 months |
| Delivery time | 3-10 days after payment |
| Packing | Inner with plastic bag, outer with carton |
| Payment | T/T, Western Union, PayPal |
| P/N | P/N |
|---|---|
| 02300-02201 | STK4340LP |
| M8T50471 | 228000-5810 |
| 1K011-63013 | STB4196RB |
| 10465534 | 0-23000-7672 |
| 228000-9800 | 106760-77020 |
| 1J730-630101B | 0001330013 |
| STH9675RB | 119626-77010 |
| ME221562 | 01183404 |
| 600-813-3360 | S13-138 |
| 129908-77000 | 300N10019Z |
- Safe and economical operation
- Compact size suitable for various applications
- Built-in overload protection for motor safety
- Available with multiple enclosure options
- Low initial cost
| Product Attributes | Feature:Excavator Starter Motor, OEM:M9T62671 20796052, Part Number:30619N 21306350, Rotation:CR |
|---|
Shipping policy
At our Company, we understand the importance of timely delivery. We offer a variety of shipping options to suit your needs, including standard, expedited, and express shipping. Our dedicated team works diligently to process and dispatch your orders promptly, aiming to deliver them to your doorstep within the estimated timeframe.
We strive to provide fast and reliable shipping to our customers. Here’s everything you need to know about our shipping process:
- Dispatch: Within 24 Hours
- Free shipping across all products on a minimum purchase of $99.
- International delivery time 5 to 7 business days
- Cash on delivery might be available
- Easy 30 days returns and exchanges
Please note that delivery times are estimates and may vary depending on factors such as product availability, destination, and carrier delay
Returns policy
We want you to be completely satisfied with your purchase from our website. If for any reason you are not entirely happy with your order, we’re here to help. Certain exclusions and conditions may apply, so we encourage you to review our detailed return policy for more information. Rest assured, our goal is to ensure your complete satisfaction with every purchase you make from our website
- Returned items must be unused, undamaged, and in the same condition as received.
- Original tags, labels, and packaging must be intact and included with the returned item.
- Proof of purchase, such as your order confirmation or receipt, is required for all returns.









