EexcavaStart 24V 7.0KW Excavator Starter Motor M9T80971 for Mitsubishi 8DC11
- Estimated Delivery : Up to 4 business days
- Free Shipping & Returns : On all orders over $200
| Attribute | Value |
|---|---|
| Feature | Excavator Starter Motor |
| Part Number | 2021-1105A |
| Rotation | CR |
| OEM | M9T80971 1-87618276-0 |
| Weight | 14kg |
| Detail | 24V 11T 7.0KW |
| Length | 480mm |
| Engine Model | Mitsubishi 8DC11 |
| Product name | Excavator Starter Motor |
|---|---|
| P/N | 19081025 19081049 E02GES099 H1811003414 1811002930 1811003030 1811003031 1811003140 1811003250 181003251 1811003410 SE502079 STM389BA M009T80971 M009T80972 M9T80971 M9T80972 0230007320 0230007322 0230007330 0230007331 023307610 0233007611 STR7955 19456N |
| MOQ | 1 PCS |
| Condition | New original/ New generic/ Refurbished |
| Warranty | 6 months |
| Delivery time | 3-10 days after payment |
| Packing | Inner with plastic bag, outer with carton |
| Payment | T/T, Western Union, PayPal |
| P/N | P/N |
|---|---|
| 02300-02201 | STK4340LP |
| M8T50471 | 228000-5810 |
| 1K011-63013 | 10510077010 |
| 10465534 | 0-23000-7672 |
| 228000-9800 | 106760-77020 |
| 1J730-630101B | 0001330013 |
| STH9675RB | 119626-77010 |
| ME221562 | 01183404 |
| 16661-63011 | S13-138 |
| 129908-77000 | 300N10019Z |
- Safe and economical operation
- Compact size suitable for diverse applications
- Overload protection for motor safety
- Wide selection of enclosure options
- Low initial cost






| Product Attributes | Feature:Excavator Starter Motor, OEM:M9T80971 1-87618276-0, Part Number:2021-1105A, Rotation:CR |
|---|
Shipping policy
At our Company, we understand the importance of timely delivery. We offer a variety of shipping options to suit your needs, including standard, expedited, and express shipping. Our dedicated team works diligently to process and dispatch your orders promptly, aiming to deliver them to your doorstep within the estimated timeframe.
We strive to provide fast and reliable shipping to our customers. Here’s everything you need to know about our shipping process:
- Dispatch: Within 24 Hours
- Free shipping across all products on a minimum purchase of $99.
- International delivery time 5 to 7 business days
- Cash on delivery might be available
- Easy 30 days returns and exchanges
Please note that delivery times are estimates and may vary depending on factors such as product availability, destination, and carrier delay
Returns policy
We want you to be completely satisfied with your purchase from our website. If for any reason you are not entirely happy with your order, we’re here to help. Certain exclusions and conditions may apply, so we encourage you to review our detailed return policy for more information. Rest assured, our goal is to ensure your complete satisfaction with every purchase you make from our website
- Returned items must be unused, undamaged, and in the same condition as received.
- Original tags, labels, and packaging must be intact and included with the returned item.
- Proof of purchase, such as your order confirmation or receipt, is required for all returns.









