
EexcavaStart 24V 4.5KW Excavator Starter Motor 28100-78090 0355502003 S9127
- Estimated Delivery : Up to 4 business days
- Free Shipping & Returns : On all orders over $200
| Attribute | Value |
|---|---|
| OEM | 28100-78090 0355502003 |
| Feature | Excavator Starter Motor |
| Part Number | S9127 |
| Rotation | CR |
| Weight | 10kg |
| Detail | 24V 11T 4.5KW |
| Length | 380mm |
| Engine Model | Hino J08C |
| Product name | Excavator Starter Motor |
| P/N | S9127 UD02174S 2810078090 STW3332 STW3332SK STW3332WD PA510031 0355502003 03555020031 03555020032 03555020033 03555020034 03555020035 03555020211 03555020212 2810078081 2810078090 2810078090B 199561N 300N11938Z |
| MOQ | 1 PCS |
| Condition | New original/ New generic/ Refurbished |
| Warranty | 6 months |
| Delivery time | 3-10 days after payment |
| Packing | Inner with plastic bag, outer with carton |
| Payment | T/T, Western Union, PayPal |
| P/N | P/N |
|---|---|
| 02300-02201 | STK4340LP |
| M8T50471 | 228000-5810 |
| 1K011-63013 | STB4196RB |
| 10465534 | 0-23000-7672 |
| 228000-9800 | 106760-77020 |
| 1J730-630101B | 0001330013 |
| STH9675RB | 119626-77010 |
| ME221562 | 01183404 |
| 600-813-3360 | S13-138 |
| 129908-77000 | 300N10019Z |
- These starters deliver a safe, as well as economical operation
- The compact size of these devices make them suitable for a wide range of applications
- They provide overload protection to the motor, protecting it from any potential damage
- These devices come with a vast choice of enclosures
- The initial cost of the manual starter is low





| Product Attributes | Feature:Excavator Starter Motor, OEM:28100-78090 0355502003, Part Number:S9127, Rotation:CR |
|---|
Shipping policy
At our Company, we understand the importance of timely delivery. We offer a variety of shipping options to suit your needs, including standard, expedited, and express shipping. Our dedicated team works diligently to process and dispatch your orders promptly, aiming to deliver them to your doorstep within the estimated timeframe.
We strive to provide fast and reliable shipping to our customers. Here’s everything you need to know about our shipping process:
- Dispatch: Within 24 Hours
- Free shipping across all products on a minimum purchase of $99.
- International delivery time 5 to 7 business days
- Cash on delivery might be available
- Easy 30 days returns and exchanges
Please note that delivery times are estimates and may vary depending on factors such as product availability, destination, and carrier delay
Returns policy
We want you to be completely satisfied with your purchase from our website. If for any reason you are not entirely happy with your order, we’re here to help. Certain exclusions and conditions may apply, so we encourage you to review our detailed return policy for more information. Rest assured, our goal is to ensure your complete satisfaction with every purchase you make from our website
- Returned items must be unused, undamaged, and in the same condition as received.
- Original tags, labels, and packaging must be intact and included with the returned item.
- Proof of purchase, such as your order confirmation or receipt, is required for all returns.

